Voda je nejzáhadnější a nejdokonalejší tekutinou na planetě zemi. Ovšem, i když je životně důležitá, tak její příliš velké množství v našem těle může být škodlivé. Tomuto stavu se říká „vodní intoxikace“ a je to stav, kdy je v našem těle příliš velké množství vody. Sportujete, zdravěji jíte a ručička na váze ukazuje pořád stejně? Jedním z nejčastějších důvodů bývá překvapivě velké množství vody v těle.
Naše tělo je tvořeno z 55–65 % vodou. Je velmi důležitá pro správnou funkci těla.Ale, jako ve všem, čeho je moc, toho je příliš. Místo toho, aby voda plynule přicházela a odcházela, tak zůstává a způsobuje nepříjemnosti. Vyšší hmotnost, nafouklé bříško, nadměrné pocení nebo otékání končetin jsou jen některými příznaky nadměrného množství vody v těle. Dalším je třeba také vznik celulitidy.
Dnes vám představíme tipy, jak zabránit zadržování vody v těle.
Cukr je jed(?)
Pravidelná konzumace jednoduchého cukru způsobuje kolísání hladiny glukózy v krvi. To pak může zapříčinit zvýšení podílu vody v těle.Vyhledávejteve stravě celozrnné pečivo, rýži, těstoviny, pohanku či celozrnné obilné vločky, tj. sacharidy. Jednoduchý cukr zařazuj do svého jídelníčku opravdu jen výjimečně.
Více o tom, které cukry jíst a kterých se vyvarovat si přečteš v příštím článku.
Přísun draslíku
Nedostatek draslíku v těle způsobuje zadržování vody a sodíku v těle a poté otoky. Proto do svého jídelníčku zařazuj potraviny bohaté na draslík např. banány, luštěniny, meruňky, nepřislazované sušené ovoce, rajčata, špenát, sušené houby, brambory, datle, avokádo a mák.
Pitný režim
Pokud budeš pít málo, donutíš své tělo tvořit si zásoby vody a tím pádem budeš vodu zadržovat.
Nadměrná konzumace soli a sodíku
Sůl totiž způsobuje zadržování vody v těle. Zkus omezit solení při vaření a sůl nahradit různými bylinkami nebo například zelenými natěmi. Dobré je také použití citrónové nebo limetkové šťávy nebo chilli.
Dále je potřeba dávat pozor napotraviny s vysokým obsahem sodíku: polotovary, uzeniny, sójová omáčka, jedlá sůl, potraviny ve slaných nálevech a pochutiny např. chipsy nebo slané oříšky. A také na minerální vody, které obsahují vysoké množství sodíku. Obzvláště na Poděbradku a Hanáckou kyselku. Více o soli si povíme někdy příště.
Dostatečný přísun draslíku ve stravě
Nedostatek draslíku v těle způsobuje zadržování vody a sodíku v těle a poté otoky. Do svého jídelníčku zařazuj potraviny bohaté na draslík – banány, luštěniny, meruňky, sušené ovoce (nepřislazované), rajčata, špenát, sušené houby, brambory, datle, avokádo a mák.
Přírodní diuretika
Diuretika způsobují zvýšené vylučování vody tzn. odvodňují. Mezi přírodní diuretika patří okurka, melouny, jablka, šalotka, mrkev, celer, chřest, petržel a pastinák.
Síla bylinek
Některé bylinky mají také skvělé odvodňovací schopnosti. Nesmí tedy u tebe chybět čaj z březových listů, jitrocele, kopřivy nebo třeba přesličky. Na jaře nezapomínej na
Ještě pro lepší očistu tvého těla můžeš vyzkoušet detox, čistě přírodní produkt napomáhající detoxikaci organismu.
S redukcí váhy nám mohou pomoci i bylinky. Samozřejmě bez komplexního přístupu, změny stravovacích návyků a přiměřeného pohybu to nepůjde. Zapojíte-li chaluhu bublinatou neboli bublinatku, maté, zelený čaj nebo čaj pu-erh, kýženého výsledku dosáhnete snáz.
Zelený čaj
Zelený čaj výrazně snižuje chuť k jídlu a pomáhá odbourávání tuků. Proto je doporučuván jako doplněk redukčních kúr.
A na závěr tip na přípravu silného zeleného čaje, který detoxikuje organismus a pomáhá s redukcí
- Potřebujeme: 1 lžíci zeleného čaje, 3 dl vody – 70 st. Celsia
- Postup: Čaj zalijeme vodou a vše necháme louhovat. Jestliže necháme zelený čaj louhovat déle než obvyklým postupem 3 minut (zpravidla 6 minut), připravený čaj má sice ostrou až svíravou chuť, ale zásluhou tříslovin blahodárně působí na trávicí trakt, očistu organismu (třísloviny na sebe vážou škodlivé látky a odvádějí je z těla ven), zároveň výrazně snižuje chuť k jídlu. Čaj popíjíme 3× denně po dobu 2–4 měsíců.
Tinktura ze zeleného čaje
- Potřebujeme: 2 lžičky kvalitního sypaného zeleného čaje, 2 dl lihu či kvalitní pálenky
- Postup: Čajové lístky zalijeme lihem, vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat, poté dobře přecedíme a užíváme 3× denně 30 kapek nakapaných do 3 dl vlažné vody (po dobu 2–4 měsíců).
Na základě vašeho podnětu jsme na 100 dobrovolnících otestovali přírodní doplněk stravy: H2OUT
H2Out lze získat ve všech lékárnách nebo přímo od výrobce.
Aktuálně při zadání slova AKCE se vám odečte 100 Kč z každé objednávky.