Je cukr jed?

Naše tělo se snaží při trávení hlavně cukrů a sacharidů ukládat nadměrné množství vody. Cítíme se pak unavení, bez energie, oteklí, zatěžujeme klouby, a navíc se nám voda vždy uloží v tzv. problémových partiích, což určitě nechceme.

Pro děti ani pro dospělé žádná doporučená denní dávka cukru neexistuje.  Světová zdravotnická organizace nebo americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv doporučují maximálně 8-10 malých kostek cukru denně, což vychází na 40-50 gramů. Ženy by dokonce neměly sníst víc než 25 gramů cukru, tedy více než 5 malých kostek. 

Cukr je jed! Slýcháš to také všude kolem sebe? Dnes se na to podíváme JUrčitě po požití jedné lžičky cukru neskonáš během pár hodin. Musíme ale souhlasit s odborníky, kteří tvrdí, že nadměrná konzumace cukru ovlivňuje lidské zdraví víc, než je jen příjem kalorií navíc způsobujících nadváhu. Cukr způsobuje všechny choroby spojené s poruchami metabolického syndromu. To zahrnuje:

  • hypertenze (fruktóza zvyšuje hladinu kyseliny močové, která zvyšuje krevní tlak)
  • vysokou hladinu triglyceridů a inzulínovou rezistenci
  • diabetes od zvýšené produkce glukózy v kombinaci s inzulinovou rezistencí
  • urychlení procesu stárnutí, způsobené poškozením lipidů
  • fruktóza působí toxicky na játra, stejně jako alkohol

Kam se tedy podíváš, číhá na tebe cukr. A to nejen ze sladkostí. Nyní se podíváme se na jednotlivé druhy cukrů a jejich vliv na tvoje zdraví.

Které cukry rozhodně NE!

• Bílý rafinovaný cukr – o jeho konzumaci snad po přečtení předchozích řádků nemůže být ani řeč. Tvému tělu škodí, nemá žádnou výživovou hodnotu.
• Hnědý cukr – Je bílý cukr s malým množstvím minerálních a chuťových látek. Jedná se o méně rafinovanou sacharózu, ve srovnání s cukrem bílým nepřináší žádné velké nutriční výhody. Někdy se vyrábí jen potažením bílého cukru speciálním sirupem. Chytří lidé tedy vědí, že jde o jedno a totéž, a proto hnědý cukr, stejně jako jeho vybělené dvojče, nekupují.
• Třtinový cukr – na etiketě má mít správný třtinový cukr napsáno, že byl vyroben z cukrové třtiny. Je o něco zdravější než předchozí dvojice, obsahuje minerální látky, ale do dietního jídelníčku taktéž nepatří.
• Kokosový cukr – velmi oblíbená náhrada bílého cukru, vzniká zahuštěním šťávy vytékající z květů kokosové palmy. Opět je tvořen především sacharózou, oproti bílému cukru je obohacen o malé množství vitamínů a minerálních látek. Do vašeho dietního jídelníčku se tedy také nehodí.
• Umělá sladidla – aspartam, sacharin a další dávají tělu signál o nasycenosti, inzulín se vyhoupne prudce nahoru a ty budeš mít obrovskou chuť nacpat se něčím sladkým. Nadměrná konzumace umělých sladidel způsobuje nadýmání a zadržování vody v těle. Existují ale i sladidla, která – když to s nimi nepřeháníš – lze používat. Patří sem třeba sukralóza. Má daleko vyšší sladivost než běžný cukr. Je tepelně stabilní a nezanechává žádnou pachuť ve tvé puse.

Které cukry 50:50:

• Ovocný cukr (fruktóza) – nachází se ve šťávách z ovoce a rostlin, ale jeho nadměrná konzumace může pěkně potrápit zažívání. Raději si dej fruktózu v ovoci.
• Hroznový cukr (glukóza) – i tento cukr si raději dopřej v přirozené než ve zpracované formě. Rozhodně má ale své místo u vytrvalostních sportů, kdy dodává nezbytnou energii.
• Med –Pokud si ale dáš med od včelaře, dostaneš do sebe řadu živin. Jestliže si ho dáváš do čaje, neměl by mít více než 40 °C, aby neztratil všechny významné látky. Med je směs fruktózy a glukózy s malým množstvím dalších cukrů, vitaminů, minerálních látek, látek vonných, chuťových a dalších. Určité množství pozitivních látek sice obsahuje, ale stále největší podíl tvoří cukry a v organizmu působí v podstatě stejně jako sacharóza. 
• Stévie – rostlinka, kterou si můžete vypěstovat doma v květináči, chutná sladce, nemá žádné kalorie ani glukózu, fruktózu nebo sacharózu. Podle některých odborníků ale v tomto případě platí staré dobré pravidlo, že „není všechno zlaté, co se třpytí“. Slazení stévií podle nich může potlačovat imunitu nebo mít neblahý vliv na štítnou žlázu. V Evropské unii ale stejně nekoupíš rostlinku zpracovanou do sladidla, je tu povoleno prodávat pouze glykosidy (deriváty sacharidů) ze stévie. 
• Agávový sirup – vyrábí zahuštěním sladké šťávy vytékající ze sukulentní rostliny agáve. Výtečně sladí, obsahuje především fruktózu, tedy jednoduchý sacharid, jehož příjem bychom měli omezovat stejně jako příjem cukru.
• Javorový sirup – se získává zahuštěním mízy vytékající z javoru cukrového. Hlavními složkami sirupu jsou voda a sacharóza, obsahuje malé množství vitaminů, minerálních látek, látek vonných a chuťových. Navíc detoxikuje organismus. Ceníme si na něm především jeho příjemné chuti a vůně, nicméně z nutričního hlediska to opět není žádný zázrak a při dietě do tvého jídelníčku rozhodně nezapadne, je totiž hodně kalorický.

Které cukry sem tam ANO?

• Čekankový sirup – Získává se z kořene čekanky a výjimečný je tím, že jeho základ tvoří inulin. Inulin je druh vlákniny s mnoha prospěšnými účinky, výrazně nepřispívá ke kalorické hodnotě pokrmu a zároveň má přirozeně sladkou chuť.Kromě toho, že podporuje látkovou výměnu a zmírňuje bolesti kloubů, působí blahodárně na játra a střeva. Sportovci využívají čekankový sirup k okamžitému doplnění energie. 
• Melasa – je tmavě hnědý, hustý sirup, který vzniká jako vedlejší produkt při výrobě cukru. Oproti cukru je méně sladká, obsahuje větší množství vitamínů a minerálních látek a malé množství bílkovin. Její význam ve výživě je ale nadhodnocován, stejně jako v případě hnědého cukru. 
• Sladěnka, ječmenný slad – sladí sice méně a má hustší konzistenci, ale patří k nejzdravějším sladidlům vůbec. Získává se extrakcí z ječmene.
• Březový cukr (xylitol) – sladidlo na přírodní bázi z dužiny kůry břízy. Obsahuje až o 35 % méně kalorií než bílý cukr, navíc nepodporuje vylučování inzulínu a nepřekyseluje organismus. 
• Datlový sirup – má čistě rostlinné složení, takže mu holdují i vegani. Čerstvé datle jsou doslova plné vitamínem B, draslíkem, železem a vápníkem.

Cukr jako volně prodejná, levná a dostupná droga

Nedávné studie naznačují, že sladkosti vyvolávají v mozku podobné změny jako návykové látky a vedou k závislosti.

• Pokud budeš pravidelně pojídat cukr, rozhodně se připrav na častější návštěvu zubaře.
•  Necpi se cukrem, který zvyšuje riziko srdečních chorob.
• Cukr si dobře rozumí s cukrovkou
• Konzumace cukru rozhodně neprospívá kostem a metabolismu.
• Na cukru se skutečně dá velmi snadno vybudovat závislost jako na cigaretách nebo drogách. 

Investuj do svého zdraví, vyplatí se ti to

Brzy přijdeš na zdravější varianty, kterými lze cukr snadno nahradit. Možná kvůli nim budeš muset sáhnout hlouběji do kapsy, ale vyplatí se to. Pokud bychom ale měli odpovědět na otázku „Jak sladit zdravě“, odpověď by zněla : „Slaďte co nejméně!“ Ale Jak na to? Podle staré čínské medicíny platí – čím více solíme, tím více potřebujeme cukru. Tím bychom měli začít. Výkyvy krevního cukru způsobují, že toužíme po sladkém, s tím paradoxně souvisí právě nadměrné solení – misky vah se potřebují vyrovnat. Do jídelníčku bychom častěji měli zařadit zeleninu, ovoce, ořechy, cereálie, semínka apod. Chuť na sladké nám pomůže přebít také popíjení zeleného čaje, ale o tom zase někdy příště. 

Na základě vašeho podnětu jsme na 100 dobrovolnících 
otestovali přírodní doplněk stravy: H2OUT

H2Out lze získat ve všech lékárnách nebo přímo od výrobce.
Aktuálně při zadání slova AKCE se vám odečte 100 Kč z každé objednávky.